Mirė se erdhėt nė faqen e Olsi Jazexhiut, publicist dhe historian.
Pėr ata qė nuk e njohin, Olsi, ka lindur nė Tiranė dhe jeton prej shumė kohėsh nė Kombinat. Ai ėshtė arsimuar nė Kuala Lumpur tė  Malajzisė nė degėn e Komunikimit
Masiv, zotėron njė master nė historinė e qytetėrimit osman dhe njė tjetėr nė historinė moderne. Me origjinė, rrjedh nga familje muslimane toske, nga Devolli i Korēės dhe Gardhiqi i Gjirokastres.

Fushat e interesit tė Olsit mbulojnė historinė e Shqipėrisė nė Perandorinė Osmane, Lindjen e Mesme, Indinė, tezat e Dialogut te Qytetėrimeve dhe komunikimin ndėrkulturor, nacionalizmin etj. Ai ka patur rastin tė vizitojė shumė vende nė Afrikė dhe nė Azi qė nga Arabia Saudite, Tailandėn, Algjerinė, Singaporin, Turqinė etj. Ndėrsa specializimi i tij i  parė i ėshtė dedikuar Pashallėkut tė Shkodrės nėn Bushatllitė nga era e Mehmet Pashė Plakut 1757 deri nė erėn e Mustafa Bushatit II mė 1831, tashmė Olsi merret me tema qė lidhen me nacionalizmin ne Ballkan, islamofobine dhe racizmin.

Pėrveē leximeve historike, Olsi qė ėshtė besimtar musliman, ėshtė i interesuar edhe nė historinė e feve dhe presionin kulturor qė bėhet kundėr muslimanėve nė Ballkanin e kėtyre njė qind viteve tė fundit; pėr t'i konvertuar nė tė krishterė apo pėr t'i poshtėruar. Duke qėnė aktiv nė mediat shqiptare ai shkruan herė pas here nė to dhe ėshtė aktiv nė debatet mbi historinė, politikėn dhe mėnyrėn sesi mendja shqiptare pėrceptojnė botėn e gjerė sot.

Aktualisht, Olsi studion nė Firence tė Italisė.

 foto fiksionale e Kara Mahmud Bushatit

Perla te historise

REALIZMI SOCIALIST - ARTI I MADH I REVOLUCIONIT
nga Ismail Kadare

bataljoni i Shkodres ne mbrojtje te Palestines

Esat Pashė Toptani: Pėrkujtesė mbi Shqipninė

BLETA SHQIPTARE

VLLAZEN KSHTENIM MIRDIT E TAN DUKAGJNI!

KONGRESI I DIBRES
Vendimet e pėrgjithshme tė Kongresit Shqiptarottoman Konstitucionar dhe tė bashkėt qė u mbajt mė 10 korrik 1909 nė Dibėr tė sipėrme

Shqiptarėt kėrkojnė sundimin e gjysėm hėnės dhe jo tė kryqit

Disa lidhje ne net

Kur'ani i Shenjte
Civilizimi Islam
Faqe Islame
Forumi Musliman i Shqiperise
Dr. Mahathir Muhamed
Fondacioni Perdana per Paqe
Gazeta Rimekembja
Musluman Arnavutluk

KONTAKTI

Olsi mund tė kontaktohet nė Shqipėri nėpėrmjet adresės:

Rruga Llazi Miho,
Pallati 160,
Kombinat, Tiranė, Albania

Tel: +355683258874
ndėrsa nė Itali me numrin:
Tel: +393201835447

apo duke i dėrguar njė email

 

TURQISHT

Anglisht

SPANJIsht

MALAJZIsht

SHQIP


Disa pėrmbledhje historike

 

Shkrime tė njohurish

 

 

 

LIBRA TE BOTUAR

1